leasing finansowy, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1070) z dnia 10.04.2014

Jednorazowa amortyzacja w leasingu finansowym

Firma zamierza podpisać umowę leasingu finansowego, której przedmiotem będzie maszyna produkcyjna. Ponieważ firma posiada w 2014 r. status małego podatnika, chciałaby skorzystać z możliwości zastosowania w stosunku do tej maszyny jednorazowej amortyzacji. Czy korzystając z tego przywileju powinna uwzględniać przepisy o korekcie kosztów przy braku zapłaty, czy uregulowania te nie dotyczą jednorazowej amortyzacji?

Składnik majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowiący przedmiot leasingu finansowego może być amortyzowany przez korzystającego (leasingobiorcę) przy zastosowaniu wszystkich metod amortyzacji przewidzianych dla danego środka trwałego. Zatem może to być metoda liniowa (art. 22i ustawy o pdof oraz art. 16i ustawy o pdop - Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.), degresywna (art. 22k ust. 1 ustawy o pdof i art. 16k ust. 1 ustawy o pdop) oraz jednorazowy odpis amortyzacyjny (art. 22k ust. 7-13 ustawy o pdof oraz art. 16k ust. 7-13 ustawy o pdop). Ponadto gdy umowa leasingu finansowego dotyczy środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 KŚT i okres, na który została zawarta, wynosi co najmniej 60 miesięcy (5 lat) - wówczas podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu metody liniowej opartej na stawkach amortyzacyjnych wynikających z okresu umowy (art. 22ł ust. 5 ustawy o pdof oraz art. 16ł ust. 5 ustawy o pdop).

Niezależnie od wybranej metody amortyzacji podatnik, który rozpoczął dokonywanie amortyzacji w leasingu finansowym, zobowiązany jest do pomniejszania kosztów podatkowych o już zaliczone do nich odpisy amortyzacyjne, w tej części, która odpowiada nieuregulowanym płatnościom składającym się na wartość początkową m.in. środka trwałego. Potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (por. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 września 2013 r., nr ILPB4/423-194/13-2/DS oraz z 23 sierpnia 2013 r., nr ILPB4/423-180/13-2/DS). Przy terminie płatności nie dłuższym niż 60 dni zmniejszenie kosztów podatkowych (ewentualnie zwiększenia przychodów) o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów powinno nastąpić w miesiącu, w którym upłynie 30 dni od terminu płatności. Natomiast gdy termin ten jest dłuższy niż 60 dni, wówczas zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów (ewentualnie zwiększenia przychodów), o zaliczone do nich odpisy amortyzacyjne w części odpowiadającej nieuregulowanym płatnościom składającym się na wartość początkową środka trwałego następuje w miesiącu, w którym upłynie 90 dni od momentu obciążenia nimi kosztów firmowych (art. 24d ust. 6 ustawy o pdof i art. 15b ust. 6 ustawy o pdop).

Gdy po dokonaniu zmniejszenia zobowiązanie zostanie uregulowane, podatnik zwiększa koszty uzyskania przychodów o kwotę odpisu wyłączonego uprzednio z tych kosztów - w miesiącu dokonania zapłaty.


Przepisy o korekcie kosztów uzyskania przychodów przy braku zapłaty mają zastosowanie również do zobowiązań wynikających z zawieranych przez przedsiębiorców umów leasingu finansowego.


Z przywołanych interpretacji fiskusa wynika, że pod kątem korekty kosztów każda rata leasingowa w części dotyczącej spłaty wartości początkowej powinna być ustalana i rozliczana odrębnie. Terminy płatności poszczególnych rat określone w harmonogramie spłat zazwyczaj nie przekraczają 60 dni. Wobec tego znajdą tu zastosowanie przepisy art. 24d ust. 1 ustawy o pdof oraz 15b ust. 1 ustawy o pdop i korekta kosztów będzie mieć miejsce wówczas, gdy wartość spłaconych rat kapitałowych będzie niższa od sumy naliczonych odpisów amortyzacyjnych i podatnik nie ureguluje tych rat z upływem 30 dni, licząc od terminu ich płatności. Natomiast gdy wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej leasingowanego środka trwałego znajduje pokrycie w uregulowanych płatnościach, korekta kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu nie wystąpi.

www.LeasingFinansowy.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekDochodowy.pl - sprawdź!
www.PodatekDochodowy.pl » www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.