Gazeta Podatkowa nr 79 (1016) z dnia 3.10.2013
Korekta kosztów w leasingu finansowym
Gdy przedsiębiorca zaliczy do kosztów podatkowych kwotę odpisu amortyzacyjnego dokonywanego od składników majątku, z których korzysta na podstawie umowy leasingu finansowego, a jednocześnie kwota ta nie znajdzie pokrycia w płatności dokonanej przez niego na rzecz kontrahenta i przedsiębiorca nie ureguluje tej kwoty w terminach wskazanych w art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o pdop i odpowiednio art. 24d ust. 1 i 2 ustawy o pdof, zobowiązany będzie do zmniejszenia kosztów o kwotę tego odpisu amortyzacyjnego. Zastosowanie we wskazanym przypadku przepisów dotyczących korekty kosztów przy braku zapłaty potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 września 2013 r., nr IPTPB3/423-214/13-3/GG.
Spółka planuje zawarcie umowy leasingu finansowego. Zgodnie z postanowieniami umowy spółka jako korzystający będzie zobowiązana do uiszczania rat z tytułu umowy leasingu według szczegółowego harmonogramu. Do organu podatkowego wystąpiła o rozstrzygnięcie, czy w przypadku niezapłacenia w terminie wskazanym w art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o pdop części kapitałowej raty leasingowej będzie zobowiązana do korekty odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 15b ust. 6 i 7 ustawy o pdop, dokonanych od środków trwałych będących przedmiotem leasingu finansowego.
Przedstawiając jednocześnie własne stanowisko uznała, że wskazane uregulowania w jej przypadku nie będą miały zastosowania, gdyż dotyczą amortyzacji środków trwałych nabytych lub wytworzonych przez podatnika, tymczasem w leasingu finansowym składniki majątku są jedynie odpłatnie udostępniane na rzecz korzystającego.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. W jego opinii, dokonując interpretacji przepisów podatkowych dotyczących tzw. zatorów płatniczych, należy w pierwszej kolejności mieć na uwadze wskazany w uzasadnieniu nowelizacji, którą zostały wprowadzone do ustaw o podatku dochodowym, cel ich wprowadzenia. Jak z kolei wynika z przedmiotowego uzasadnienia, było nim zachowanie płynności finansowej przedsiębiorców, ograniczenie zatorów płatniczych w gospodarce oraz zwiększenie dyscypliny płatniczej między przedsiębiorcami. Z tego względu, zdaniem organu, co do zasady uregulowania te winny mieć zastosowanie do wszystkich wydatków ujmowanych w kosztach podatkowych, wynikających z transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami. W konsekwencji organ przyjął, że wbrew literalnemu brzmieniu art. 15b ust. 6 i 7 ustawy o pdop przepisy te należy stosować nie tylko w odniesieniu do składników majątku trwałego stanowiących własność podatnika i rozstrzygnął jak wskazano na wstępie. Jednocześnie zaznaczył, że korekta kosztów odnosić się będzie tylko do części kapitałowej raty leasingowej. W części odsetkowej stają się one kosztem podatkowym w dacie faktycznej zapłaty, stąd art. 15b ustawy o pdop nie będzie miał do niej zastosowania.
www.LeasingFinansowy.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|