Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (1015) z dnia 10.03.2019
Amortyzacja samochodu osobowego będącego przedmiotem leasingu finansowego a CIT
Spółka z o.o. zawarła w 2018 r. umowę leasingu, której przedmiotem jest samochód osobowy. Leasing ten dla celów podatkowych został zakwalifikowany jako finansowy. Czy dokonując odpisów amortyzacyjnych od ww. samochodu spółka powinna stosować w 2019 r. limit w wysokości 20.000 euro, czy 150.000 zł? Czy amortyzacja ta stanowi koszt w pełnej wysokości, czy w ramach limitu 75%?
Odpisy amortyzacyjne, dokonywane w 2019 r. od wartości początkowej samochodu osobowego, będącego przedmiotem umowy leasingu finansowego, podlegają ograniczeniu w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów w ramach "nowego" limitu, w wysokości 150.000 zł. Do amortyzacji nie ma zastosowania limit w wysokości 75%. |
1. Limit amortyzacji obowiązujący w 2019 r.
Zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOP, amortyzacji podlegają, niezależnie od przewidywanego okresu używania, m.in. środki transportu, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy leasingu, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników, jeżeli odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający. Chodzi tu o tzw. leasing finansowy.
A zatem, w przypadku leasingu, kwalifikowanego dla celów podatkowych jako leasing finansowy, przedmiot umowy leasingu zaliczany jest u korzystającego do środków trwałych.
W sytuacji, gdy przedmiotem leasingu finansowego jest samochód osobowy, wówczas odpisy amortyzacyjne, dokonywane od jego wartości początkowej, ujmowane są w kosztach podatkowych z uwzględnieniem określonego limitu.
Od 1 stycznia 2019 r., nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę 150.000 zł (limit obowiązujący do 31 grudnia 2018 r. wynosił 20.000 euro). |
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 9 listopada 2018 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa wyjaśniło, że ww. "nowy" limit stosuje się również w odniesieniu do samochodów osobowych przyjętych do używania i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2019 r.
A zatem, niezależnie od tego, kiedy została zawarta umowa leasingu finansowego oraz niezależnie od tego, kiedy samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, został wprowadzony do ewidencji środków trwałych (tj. w 2019 r., czy w latach poprzednich), w 2019 r. do jego amortyzacji stosuje się "nowy" limit odpisów amortyzacyjnych (w wysokości 150.000 zł).
2. Limit w wysokości 75% a odpisy amortyzacyjne
Od 1 stycznia 2019 r., w przypadku, gdy samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika (tj. do tzw. celów mieszanych), podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko 75% wydatków z tytułu używania tego samochodu (dotyczy to również kwoty VAT naliczonego, która zgodnie z przepisami o VAT nie podlega odliczeniu). Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 51 i ust. 5a ustawy o PDOP. |
Powyższe ograniczenie ma zastosowanie także do kosztów używania samochodu osobowego wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu (najmu, itd.). Dotyczy to także sytuacji, gdy umowa leasingu została zawarta przed 1 stycznia 2019 r. Tak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w piśmie z 30 października 2018 r., będącym odpowiedzią na zapytanie naszego Wydawnictwa.
Powyższe ograniczenie dotyczy kosztów związanych z eksploatacją samochodu osobowego (tj. np. wydatków na zakup paliwa, na naprawy, itd.). W ramach ww. limitu (75%) nie są natomiast rozliczane odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej ww. samochodu. Nie są to bowiem koszty jego eksploatacji.
www.LeasingFinansowy.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|