Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 10 (514) z dnia 20.05.2020
Zasady amortyzacji środka trwałego w leasingu finansowym
Jak amortyzować środek trwały, który jest użytkowany na podstawie umowy leasingu bilansowo - finansowego, a podatkowo - operacyjnego?
Dla środka trwałego użytkowanego na podstawie umowy leasingu finansowego jednostka może przyjąć takie same zasady amortyzacji, jak w przypadku własnych podobnych środków trwałych. Może też skorzystać z postanowień Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (KSR nr 5) i jeśli umowa nie przewiduje przeniesienia własności przedmiotu leasingu po jej zakończeniu - za okres amortyzacji przyjąć czas trwania tej umowy. |
Środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy leasingu zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy (por. art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości).
Przedmiot umowy zalicza się do aktywów trwałych korzystającego, jeśli zawarta umowa spełnia co najmniej jeden z siedmiu warunków wymienionych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości.
Jeśli umowa leasingu zawarta przez jednostkę jest umową leasingu finansowego, to przedmiot umowy leasingu, jednostka jako korzystający zalicza do środków trwałych. Przyjęcie środka trwałego do ewidencji bilansowej przebiega zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe", - Ma konto 24-9/2 "Rozrachunki z finansującym z tytułu przedmiotu leasingu". |
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości na dzień przyjęcia środka trwałego do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się natomiast drogą systematycznego planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji (por. art. 32 ustawy o rachunkowości).
Odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, używanego przez jednostkę na podstawie umowy leasingu finansowego, dokonuje się według ogólnych zasad rachunkowości.
Jednostka może również skorzystać ze wskazówek zawartych w KSR nr 5. Stosownie do objaśnień tam zawartych, jeśli umowa leasingu zapewnia przeniesienie własności przedmiotu leasingu na korzystającego po zakończeniu umowy, to za okres amortyzacji przedmiotu leasingu przyjmuje się okresy stosowane dla własnych podobnych środków trwałych. Jeżeli jednak umowa nie zawiera postanowień w tym zakresie, to przedmiot umowy leasingu można amortyzować przez czas trwania tej umowy lub przez okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego, gdy jest krótszy od okresu leasingu (por. pkt 7.3 KSR nr 5).
Przyjęte zasady amortyzacji środków trwałych używanych na podstawie umowy leasingu finansowego wskazane jest opisać w polityce rachunkowości jednostki.
www.LeasingFinansowy.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|