Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 14 (614) z dnia 20.07.2024
Amortyzacja bilansowa maszyny używanej na podstawie umowy leasingu finansowego
Zawarliśmy umowę leasingu maszyny, która została zakwalifikowana dla celów rachunkowości jako leasing finansowy. Dla celów podatkowych jest to leasing operacyjny. Wartość początkowa maszyny została ustalona jako wartość ofertowa z umowy. Dodatkowo wartość początkową zwiększyły koszty bezpośrednio związane z zakupem. W jakiej części odpisy amortyzacyjne maszyny mogą stanowić koszty podatkowe?
Jeśli umowa leasingu maszyny dla celów bilansowych stanowi leasing finansowy, a podatkowo jest to leasing operacyjny, to dokonywane w ramach tej umowy odpisy amortyzacyjne ujmowane w księgach rachunkowych stanowią wyłącznie koszt bilansowy. Odpisy te w całości powinny zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodu. |
Stosownie do art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, jeżeli jednostka przyjęła do używania obce środki trwałe na mocy umowy, zgodnie z którą jedna ze stron (finansujący) oddaje drugiej stronie (korzystającemu) środki trwałe do odpłatnego używania lub również pobierania pożytków na czas oznaczony i umowa spełnia co najmniej jeden z siedmiu warunków wymienionych w tym przepisie, to przedmiot umowy zalicza się do aktywów trwałych korzystającego. Z punktu widzenia prawa bilansowego mamy wtedy do czynienia z leasingiem finansowym, nawet gdy podatkowo jest to leasing operacyjny.
Szczegółowe wskazówki w zakresie ewidencji, wyceny i prezentacji w sprawozdaniu finansowym umów leasingu zawiera Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa". Jak wynika z pkt 2.5 tego standardu, w praktyce gospodarczej dość powszechny jest stan, że umowy zaliczane w myśl ustawy o rachunkowości do leasingu finansowego są dla celów podatkowych uznawane za umowy leasingu operacyjnego. Postanowienia standardu obejmują rozwiązania ewidencyjne ułatwiające ujęcie skutków umowy leasingu finansowego klasyfikowanej dla celów podatkowych jako leasing operacyjny, nie zawierają jednak interpretacji skutków podatkowych tych umów. Standard wskazuje, że jeśli bilansowo umowa leasingu zostanie zakwalifikowana do leasingu finansowego, to środek trwały będący przedmiotem tej umowy korzystający zalicza do swoich aktywów trwałych. Przedmiot leasingu przyjmuje się do ewidencji bilansowej środków trwałych w wartości początkowej. Na wartość początkową przedmiotu umowy leasingu finansowego składa się cena jego zakupu powiększona o opłatę za zawarcie umowy oraz poniesione przez korzystającego bezpośrednie koszty zawarcia umowy, montażu, fundamentów, przystosowania, ulepszenia i inne podobne. Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje również korzystający, stosując zasady określone w art. 32-33 ustawy o rachunkowości. Amortyzacja przedmiotu leasingu stanowi w księgach rachunkowych korzystającego, zależnie od celu użytkowania przedmiotu leasingu: koszt działalności operacyjnej, koszt wytworzenia, koszt ogólnego zarządu, koszt sprzedaży lub koszt pozostałej działalności operacyjnej.
W księgach rachunkowych odpis amortyzacyjny przedmiotu leasingu finansowego ujmuje się więc zapisem po stronie Wn konta 40-0 "Amortyzacja" lub odpowiednio konta zespołu 5 albo konta 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", w korespondencji ze stroną Ma konta 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".
Jeśli dla celów podatkowych umowa leasingu maszyny stanowi leasing operacyjny, to jej rozliczenie podatkowe przebiega inaczej niż dla celów bilansowych. Dla celów podatkowych przedmiot umowy leasingu operacyjnego nie stanowi środka trwałego korzystającego (leasingobiorcy). Jest to środek trwały finansującego (leasingodawcy). W wyniku uznania umowy dla celów podatkowych za leasing operacyjny wartość netto opłat leasingowych (ewentualnie powiększona o VAT naliczony, jeżeli korzystający nie ma możliwości jego odliczenia w całości lub w części) może stanowić koszt podatkowy korzystającego. Ostateczna kwalifikacja kosztu powinna jednak nastąpić z uwzględnieniem art. 22 ust. 1 updof oraz art. 15 ust. 1 updop.
www.LeasingFinansowy.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|