Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 22 (622) z dnia 20.11.2024
Inwentaryzacja środków trwałych użytkowanych na podstawie umowy leasingu finansowego
Nasza jednostka posiada w ewidencji księgowej środki trwałe użytkowane na podstawie leasingu finansowego. Czy jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia inwentaryzacji tych środków trwałych?
Środki trwałe użytkowane w jednostce na podstawie leasingu finansowego podlegają inwentaryzacji w drodze spisu z natury. Do środków trwałych, które co do zasady podlegają inwentaryzacji, zalicza się bowiem również aktywa, nad którymi jednostka sprawuje kontrolę, w tym m.in. na podstawie umowy leasingu finansowego. |
Przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (por. art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości). W księgach rachunkowych środki trwałe ujmuje się na koncie syntetycznym 01 "Środki trwałe", do którego prowadzi się konta ksiąg pomocniczych. Podstawowym dokumentem księgowym, w oparciu o który następuje wprowadzenie środka trwałego do ksiąg rachunkowych jest dokument "OT - Przyjęcie środka trwałego".
Z pytania wynika, że jednostka posiada w ewidencji księgowej środki trwałe użytkowane na podstawie leasingu finansowego. Na mocy art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, w sytuacji gdy umowa, na podstawie której jednostka przyjęła do używania obce środki trwałe na czas oznaczony, spełnia co najmniej jeden z siedmiu warunków wymienionych w tym przepisie, to przedmiot umowy zalicza się do aktywów trwałych korzystającego - jest to tzw. leasing finansowy. Przedmiot umowy leasingu mającej charakter leasingu finansowego, w jednostce niestosującej uproszczeń wynikających z art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości, czyli takiej, która nie kwalifikuje umów leasingu według zasad określonych w przepisach podatkowych, wprowadza się do ewidencji środków trwałych według zasad stosowanych do środków trwałych stanowiących własność jednostki. Jeżeli zatem środki trwałe użytkowane na podstawie umowy leasingu finansowego zostały przyjęte do ewidencji środków trwałych, to jednostka traktuje je jak stanowiące jej własność środki trwałe i obejmuje inwentaryzacją w drodze spisu z natury na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości.
Należy pamiętać, że w myśl art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, za przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury odpowiedzialny jest kierownik jednostki. Nie może on scedować na inną osobę tej odpowiedzialności. Jeżeli kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, to odpowiedzialność za spis z natury ponoszą wszyscy jego członkowie. Dotyczy to również przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie prowadzenia rachunkowości zostaną powierzone podmiotom zewnętrznym, na zasadach określonych w art. 11 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
www.LeasingFinansowy.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|