leasing finansowy, umowa leasingu, przedmiot leasingu, opłata leasingowa
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 39 (871) z dnia 14.05.2012

Termin odliczenia VAT przez małego podatnika

W przypadku rozliczania się metodą kasową prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w rozliczeniu za kwartał, w którym podatnik ureguluje całą należność wynikającą z otrzymanej faktury, o ile nie zajdą okoliczności wykluczające to prawo.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, rozliczającym się kwartalnie metodą kasową. W dniu 26 października 2011 r. nabył on ciągnik siodłowy na podstawie umowy leasingu finansowego, według której obowiązuje konieczność opłacenia z góry całego podatku VAT. Podatnik otrzymał fakturę z wyliczoną należnością wraz z całym należnym podatkiem. Po otrzymaniu faktury dokonał opłaty wstępnej i opłacił w całości podatek. Problem podatnika sprowadzał się do odpowiedzi na pytanie, w jakim terminie powinien dokonać odliczenia podatku VAT. Jego zdaniem prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w dacie zapłaty leasingodawcy całej kwoty podatku.


ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:

Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Przypomniał, że wybór metody kasowej w zakresie rozliczania podatku należnego wiąże się z odmiennymi zasadami rozliczania podatku naliczonego przez małego podatnika. W myśl art. 86 ust. 16 pkt 1 ustawy o VAT, mały podatnik rozliczający się metodą kasową może obniżyć podatek należny o podatek naliczony w rozliczeniu za ten kwartał, w którym uregulował całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury. Według organu w tym przypadku ustawodawca stawia wymóg uregulowania całej należności wynikającej z otrzymanej faktury. Jeśli należność regulowana jest ratalnie, to prawo do odliczenia może być zrealizowane w rozliczeniu za kwartał, w którym zostanie uregulowana całość należności wynikającej z faktury. Według organu, z powołanego wcześniej przepisu w żaden sposób nie wynika, iż uregulowanie przez nabywcę towaru lub usługi jedynie kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury, uprawnia do odliczenia kwoty tego podatku wykazanego w fakturze.

Organ wskazał, że na gruncie przepisów ustawy o VAT, leasing finansowy jest traktowany jak dostawa towarów, a stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego konsekwencją zawarcia takiej umowy jest uiszczanie należności z tytułu korzystania z przedmiotu leasingu w formie rat, przez czas trwania umowy.

W rozpatrywanym stanie faktycznym organ podatkowy stwierdził, że z uwagi na fakt, iż podatnik rozlicza się metodą kasową, prawo do odliczenia podatku naliczonego, wbrew stanowisku podatnika - nie przysługuje z chwilą zapłaty całej kwoty podatku, lecz w rozliczeniu za kwartał, w którym ureguluje on całą należność wynikającą z otrzymanej faktury, obejmującą wartość netto nabytego ciągnika siodłowego oraz kwotę podatku. Będzie to możliwe, o ile nie zajdą okoliczności, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT, wykluczające to prawo.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 marca 2012 r., nr ITPP2/443-35/12/EB)

www.LeasingFinansowy.pl - Leasing a VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji

Wskaźniki

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.