Gazeta Podatkowa nr 39 (871) z dnia 14.05.2012
Termin odliczenia VAT przez małego podatnika
W przypadku rozliczania się metodą kasową prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w rozliczeniu za kwartał, w którym podatnik ureguluje całą należność wynikającą z otrzymanej faktury, o ile nie zajdą okoliczności wykluczające to prawo.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, rozliczającym się kwartalnie metodą kasową. W dniu 26 października 2011 r. nabył on ciągnik siodłowy na podstawie umowy leasingu finansowego, według której obowiązuje konieczność opłacenia z góry całego podatku VAT. Podatnik otrzymał fakturę z wyliczoną należnością wraz z całym należnym podatkiem. Po otrzymaniu faktury dokonał opłaty wstępnej i opłacił w całości podatek. Problem podatnika sprowadzał się do odpowiedzi na pytanie, w jakim terminie powinien dokonać odliczenia podatku VAT. Jego zdaniem prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w dacie zapłaty leasingodawcy całej kwoty podatku.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Przypomniał, że wybór metody kasowej w zakresie rozliczania podatku należnego wiąże się z odmiennymi zasadami rozliczania podatku naliczonego przez małego podatnika. W myśl art. 86 ust. 16 pkt 1 ustawy o VAT, mały podatnik rozliczający się metodą kasową może obniżyć podatek należny o podatek naliczony w rozliczeniu za ten kwartał, w którym uregulował całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury. Według organu w tym przypadku ustawodawca stawia wymóg uregulowania całej należności wynikającej z otrzymanej faktury. Jeśli należność regulowana jest ratalnie, to prawo do odliczenia może być zrealizowane w rozliczeniu za kwartał, w którym zostanie uregulowana całość należności wynikającej z faktury. Według organu, z powołanego wcześniej przepisu w żaden sposób nie wynika, iż uregulowanie przez nabywcę towaru lub usługi jedynie kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury, uprawnia do odliczenia kwoty tego podatku wykazanego w fakturze.
Organ wskazał, że na gruncie przepisów ustawy o VAT, leasing finansowy jest traktowany jak dostawa towarów, a stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego konsekwencją zawarcia takiej umowy jest uiszczanie należności z tytułu korzystania z przedmiotu leasingu w formie rat, przez czas trwania umowy.
W rozpatrywanym stanie faktycznym organ podatkowy stwierdził, że z uwagi na fakt, iż podatnik rozlicza się metodą kasową, prawo do odliczenia podatku naliczonego, wbrew stanowisku podatnika - nie przysługuje z chwilą zapłaty całej kwoty podatku, lecz w rozliczeniu za kwartał, w którym ureguluje on całą należność wynikającą z otrzymanej faktury, obejmującą wartość netto nabytego ciągnika siodłowego oraz kwotę podatku. Będzie to możliwe, o ile nie zajdą okoliczności, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT, wykluczające to prawo.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 marca 2012 r., nr ITPP2/443-35/12/EB)
www.LeasingFinansowy.pl - Leasing a VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|